Najdi 100 rozdílů, aneb nedělá z nás někdo blbce?

Autor: Hagens <>, Téma: Město Stříbro, Vydáno dne: 26. 11. 2012


Právě probíhající velkolepá rekonstrukce Masarykova náměstí ve Stříbře dozajista neunikla pozornosti nikomu z obyvatel města a nejspíš ani přespolním. Nevyhnutelné dopravní omezení se nedá přehlédnout, a proto je v současné době termín dokončení rekonstrukce náměstí skloňován ve všech pádech. Stavba tak velkého rozsahu v současné etapě dokončení jistě neunikne určitému laickému hodnocení. Proto si dovolím v dalších řádcích zamyslet se nad některými skutečnostmi.V několika komentářích a na internetových stránkách jsem se dočetl, že se občané měli možnost v minulosti seznámit s vítězným projektem rekonstrukce a vznášet své připomínky. Protože jsem byl jedním z těch, kteří si na radnici přišli projekt se zájmem prohlédnout, neodpustím si drobné poznámky k tomu, co zobrazovala studie a co nám na náměstí skutečně vyrůstá. Pro oživení paměti a vytvoření si vlastního názoru přikládám některé přílohy prezentované vítězné studie všem čtenářům tohoto článku. Nevím, zda každému, ale já osobně mám při pohledu na studii při srovnání s realitou nepříjemný pocit, že nám na náměstí vzniká něco jiného, než zobrazoval vítězný projekt architektonické soutěže o Cenu Petra Parléře. Mé laické srovnání poměrů zelených ploch a dlažby nekorespondují s již zadlážděnými plochami, s položeným asfaltobetonem se ve studii, řekl bych, vůbec nepočítalo, atd.

Předpokládal jsem, asi jako většina občanů, že se náměstí rekonstrukcí hezky začlení do historického jádra města a bude dominantou Stříbra. Dnes, v době kdy se můžeme zajet osobně podívat i do jiných zahraničních měst jak vypadají podobné historické náměstíčka a jejich úpravy, bych očekával tato místa jako zdroj inspirace. Mám na mysli především “Západ“, ale současné řešení mi stále více připomíná Rudé náměstí.

Přestože si budu muset ještě nějakou dobu počkat na dokončení rekonstrukce náměstí, již dnes tajně věřím, že můj pohled na rekonstrukci je jen falešná iluze a že se mýlím. Nerad bych v budoucnu při každé návštěvě Masarykova náměstí procházel s pocitem, že z nás občanů zase někdo udělal blbce.

Závěrem si dovolím pro hravé čtenáře malý soutěžní úkol: Najdi 100 rozdílů mezi studií a realitou. A cena? Nenahraditelný pocit hlupáka, který zase někomu naletěl.

Realita (aktuální záběr z webkamery MěÚ):

Vítězná studie:

 

Studie č.1
Studie č.1
Studie č.1
Studie č.1
Studie č.1
Studie č.1
Studie č.1
Studie č.1
Studie č.1
 

 

Článek s popisem vítězné studie č.1© WWW.STRIBRO.NET - Publikování nebo šíření textu je zakázáno bez předchozího písemného souhlasu autora.