Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Stříbře se opravuje

Autor: Tomáš Möller <tomas.moller(at)stribro.net>, Téma: Město Stříbro, Vydáno dne: 06. 08. 2007


Možná jste už šli okolo, možná ne. Každopádně zhruba před měsícem byla započata komplexní oprava krovu a střechy stříbrského kostela Nanebevzetí Panny Marie. Ten se nachází pod Smutečním vrchem, nedaleko husitské bašty. Tato významná kulturní památka dlouhou dobu setrvávala v havarijním stavu a v ústraní zájmu představitelů Města. Na jejich obhajobu (i když jen částečnou) zde musím také napsat, že kostel Město Stříbro získalo do svého majetku až v květnu roku 2005. Do té doby bylo jeho majitelem plzeňské Biskupství, které jej Stříbru přenechalo za 6000 Kč, tedy za administrativní náklady spojené s převodem nemovitosti. Změnou majitele se ale pro kostel nic nezměnilo. Stále dál chátral.

1. září 2006 byla zahájena veřejná sbírka na záchranu kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Stříbře a v té době se začalo o kostelu podstatně více mluvit a psát v tisku. Hodně lidí si uvědomilo vážnost stavu památky a při podzimních komunálních volbách měly na svém programu opravu kostela téměř všechny volební strany. Po Novém roce už bylo jasné, že peníze na odstranění havarijního stavu se najdou ve státním rozpočtu. Ještě před prázdninami bylo zahájeno výběrové řízení na dodavatele a 9.7.2007 byly dle smlouvy zahájeny práce.

Částečnou opravu, která spočívá v opravě krovu a výměně střešní krytiny včetně statického zajištění kostela provádí Kamenicko-stavební firma pana Ladislava Stacha. Práce by měly být dokončeny do konce října a oprava přijde na téměř 1.900.000 Kč včetně DPH.

Zde najdete fotogalerii s fotografiemi Kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Stříbře.

oprava kostela srpen 2007

O prazninách byla zahájena oprava střechy kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Stříbře© WWW.STRIBRO.NET - Publikování nebo šíření textu je zakázáno bez předchozího písemného souhlasu autora.