Papírové volební vítězství pravice ve Stříbře

Autor: Tomáš Möller <tomas.moller(at)stribro.net>, Téma: Město Stříbro, Vydáno dne: 08. 11. 2006


Na stříbrské radnici včera v podvečer proběhlo první veřejné zasedání nově zvoleného zastupitelstva. Jeho složení vyplynulo z komunálních voleb, které se konaly 20. a 21. října 2006 a jeho hlavním a jediným úkolem bylo zvolit mezi sebou městskou radu v čele se starostou a místostarostou města Stříbra. A jak to všechno nakonec dopadlo? ...

Na začátku této sumarizace je třeba připomenout, že voliči naprosto jasně vyjádřili svůj názor na konání, a především chování, předchozího starosty, pana Ing. Rudolfa Svobody. Svým nehlasováním pro celou kandidátku KDU-ČLS, dali najevo všem zastupitelům, že neschopného a tak samostředného člověka si ve vedení města Stříbra už nepřejí. Škoda pro celé město, jeho obyvatele a okolní obce, že to netrklo samotné zastupitele o nějaký čas dříve. Loutka v čele totiž většině z nich vyhovovala. Tuto pramálo šťastnou etapu zakončím arabským příslovím, které jsem našel na internetu: "Hloupost dokazují tři vlastnosti: tvrdohlavost, pýcha a neústupnost v názoru."

Nechme minulost minulostí a pojďme se pokusit pojmenovat současnost. Po nepříliš povedeném předchozím volebním období jsem čekal, že si svou cestu k volebním urnám najde o mnoho více voličů. Nepřišli. Čtyřiceti tří procentní účast je jen o jedno procento vyšší než minule a naznačuje, že buď je jen pár mírně nespokojených nebo je velká část voličů zhnusena "velkou" politikou a jakékoliv volby považují za svou osobní prohru. Karty tak rozdali ti, co si plně uvědomují, že vhození vyplněného volebního lístku do volební urny je jejich jedinečná šance, jak mohou dění okolo sebe ovlivnit. Samozřejmě je tu ještě skupinka pravověrných, která kdykoliv běží za zvukem píšťaly, ale těch naštěstí pozvolna ubývá.

Když se na výsledek stříbrských voleb podíváme z dálky, vyhrála těsně, ale jednoznačně pravice poměrem 8:7. Pravicová ODS (4) společně s malými středopravicovými stranami SNK-ED (3) a Cestou Změny (1) získala nadpoloviční většinu. V opozici by tak měla logicky zůstat levice - na absolutní hlasy vítězná ČSSD (5) společně s KSČM (2).

I včerejší volba členů Rady města vypadá navenek, jako by pravicově orientovaní kandidáti měli navrch. Ale už jen nízké zastoupení ODS napovídá, že výsledek vyšel asi trochu jinak. Celá volba probíhala veřejným hlasováním.

Starostou města Stříbra se stal lídr ČSSD, absolutní vítěz voleb, bývalý místostarosta - Miroslav Nenutil (48). Jako jediný byl ochoten přijmout tuto funkci. Pravice, v čele s ODS, svého člověka na starostu nebyla schopna postavit a nakonec pro jediného navrženého kandidáta zvedla i svou ruku.
(Hlasování: PRO 14/ PROTI 0/ ZDRŽEL SE 1 - Nenutil)

Místostarostou Stříbra byl zvolen kandidát SNK-ED, novinář - Pavel Tóth (25). Také neměl žádného protikandidáta a hlasovalo pro něj kompletní zastupitelstvo s výjimkou KSČM.
(Hlasování: PRO 12/ PROTI 2 - Kaštovský, Kupec/ ZDRŽEL SE 1 - Tóth)

Jako jediný byl navžen i kandidát na post prvního radního, kterým se stal, díky všem hlasům s výjimkou KSČM, člen ODS a předchozí radní - Petr Strankmüller (44).
(Hlasování: PRO 12/ PROTI 2 - Kaštovský, Kupec/ ZDRŽEL SE 1 - Strankmüller)

Na pozici druhého radního už byla navržena tři jména: Klimešová, Charvátová, Ticháček a nadpoloviční počet hlasů získala hned v prvním hlasování kandidátka SNK-ED - Petra Klimešová (29).
(Hlasování: PRO 9/ PROTI 5 - Jarolím, Charvátová, Strankmüller, Steiner, Ticháček/ ZDRŽEL SE 1 - Tóth)

Volba třetího a posledního radního probíhala obdobně. Navrženi byli: Souček, Charvátová, Ticháček a hned po prvním hlasování ze souboje vyšel vítězně nezávislý kandidát ČSSD, ředitel lesů Města Stříbra - Ladislav Souček (30).
(Hlasování: PRO 9/ PROTI 6 - Jarolím, Charvátová, Strankmüller, Steiner, Ticháček, Tóth/ ZDRŽEL SE 0).

Jak už jsem napsal, na oko zvítězila pravice, ale za provázky to celé vodila ČSSD (v pauzách přerušovaná estrádními výstupy poslance Votavy) ze zálohy jištěná KSČM. Pravice v čele s ODS nedokázala najít mezi sebou člověka na post starosty a svou neschopností najít rychlý kompromis, tak dlouho taktizovala mezi sebou, až slabší povahy nezávislých kandidátů SNK-ED zpanikařily a prchly k jasné a přímočaré nabídce ČSSD.

To, že nakonec dvě zastupitelky SNK-ED otočily o 180° a hlasovaly společně s ČSSD a KSČM je určitě velkým zklamáním pro voliče a bohužel velkou ostudou nás všech, kteří jsme s nimi na kandidátce byli. Doufejme, že snad si obě zastupitelky alespoň občas vzpomenou na program se kterým šly do voleb a nebudou prosazovat kroky, které by byly proti němu.

Na závěr Vám předkládám tabulku s přehledem jednotlivých hlasování. Z ní si můžete udělat obrázek, jak to tedy doopravdy dopadlo.

Výsledky hlasování
 
  Starosta Místostrosta 1. Radní 2. Radní 3. Radní
  Nenutil Tóth Strankmüller Klimešová
(Charvátová)
(Ticháček)
Souček
(Charvátová)
(Ticháček)
Nenutil (ČSSD) z + + + +
Sazama (ČSSD) + + + + +
Hora (ČSSD) + + + + +
Souček (ČSSD) + + + + +
Štybar (ČSSD) + + + + +
Strankmüller (ODS) + + z - -
Charvátová (ODS) + + + - -
Jarolím (ODS) + + + - -
Steiner (ODS) + + + - -
Klimešová (SNK-ED) + + + + +
Tóth (SNK-ED) + z + z -
Soukupová (SNK-ED) + + + + +
Kaštovský (KSČM) + - - + +
Kupec (KSČM) + - - + +
Ticháček (CZ) + + + - -© WWW.STRIBRO.NET - Publikování nebo šíření textu je zakázáno bez předchozího písemného souhlasu autora.