George Orwell 1984 …o dvacet dva let později ve Stříbře?

Autor: Petr Patočka <petr.patocka(at)stribro.net>, Téma: Život ve městě, Vydáno dne: 14. 04. 2006


Po sobotním obědě při čtení jednoho nejmenovaného deníku mi pomalu klesla hlava a mé myšlenky se ubíraly dál …

O důležitých věcech je již předem rozhodnuto a většina hlasování je velice formální vždyť všechno nám tady řídí Velký Bratr. Nebude trvat dlouho a aby kontrola byla dostatečná nainstalují se po celém městě kamery. Takové OKO je přeci důležitá věc a samozřejmostí je též zavedení obsluhy kamer (ideopolicie) městské policie.
To vše bude jen začátek, po němž bude následovat zavedení i velkého ucha, které bude sloužit k udavačství, informátorství a donášení, protože co kdyby náhodou někdo z prolétů (obyčejných občanů) udělal něco … neustálá kontrola musí být!
Již nyní platí, že pokud byla řečena nepravda, je pomalu zapomenuta a nebo úředníci na příslušných místech dotyčný záznam přepíší a lidé si takového zásahu nevšimnou (“jeden“ starý strom je vlastně 25 stromů a “opilý“ oddávající je tzv. unavený).
Ale celá společnost je ochotna uvěřit tomu, že dva a dva je pět, pokud to říká Velký Bratr. Všichni se totiž naučili používat doublethink (schopnost zároveň a opravdově věřit dvěma protikladným faktům). Místnost označená číslem 101 už existuje, a tak jen nezbývá než čekat na vaporizování (odstarnění člověka ze světa včetně všech záznamů o něm).

V tom procitám. Nevěřícně koukám kolem sebe a uvědomuji si, kde jsem. Očima sklouznu na otevřenou stránku a se zájmem si dočítám článek ….o zavedením kamerového systému ve Stříbře.

Systém by měl sledovat klášterní zahrady, náměstí a přilehlé ulice. "Měl by být navíc mobilní, takže bychom dle potřeby mohli kamery přemisťovat, kam by bylo potřeba".

Přestože Stříbro nemá stálou městskou policii, to zavedení monitorovacího systému nebrání. "Některé firmy nabízejí taková zařízení, která by prováděla záznam a sama registrovala a i vyhodnocovala neobvyklý pohyb," vysvětlil …© WWW.STRIBRO.NET - Publikování nebo šíření textu je zakázáno bez předchozího písemného souhlasu autora.