Vlajka pro Tibet 2012

Autor: Petr Patočka <petr.patocka(at)stribro.net>, Téma: Informace, Vydáno dne: 10. 03. 2012


VLAJKA PRO TIBET 2012I letos jsme si dne 10. března 2012 připomněli 53. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. V tento den byly v rámci celosvětové kampaně „Vlajka pro Tibet“ vyvěšeny na a mnoha  radnicích, magistrátech a krajských úřadech českých měst tibetské vlajky jako symbol podpory nenásilného boje Tibeťanů za svá práva a snahu o zachování národní identity.Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996 a v loňském roce ji v ČR podpořilo více než 400 obcí a měst. O.s. LUNGTA každoročně vyzývá zástupce několika set měst u nás s tím, aby se jako demokraticky zvolení zástupci města, městské části …připojili k mezinárodní kampani „Vlajka pro Tibet“.
Bohužel, současné vedení radnice ve Stříbře se k celosvětové kampani nepřipojilo, a tak tibetská vlajka na radnici nevlála. O důvodech nepřipojení můžeme pouze spekulovat, ale nejeden občan města Stříbra tento projev solidarity s Tibeťany od města očekával.

Přesto vlajka ve Stříbře vlaje a to díky Privilegovanému měšťanskému ostrostřeleckému sboru ve Stříbře, který se této akce zúčastňuje každým rokem a podporu vyjadřuje právě vyvěšením tibetské vlajky v místě u Koubkovy branky. Vyvěšení vlajky spolu s krátkým prohlášením a slavnostní salvou jasně deklarovalo připojení k mnoha lidem nejen v západní Evropě, kterým není lhostejný osud lidí v Tibetu.

Fakta:
V roce 1950 násilně obsadila území Tibetu armáda Čínské lidové republiky. V roce 1951 byla podepsána dohoda, která Tibetu přiznávala vnitřní autonomii, ale nebyla nikdy dodržena. Omezení základního práva Tibeťanů na svobodu vyjadřování a pohybu, ničení klášterů a národních památek, přeměna Tibetu na vojenskou základnu, strach o život Jeho Svatosti dalajlamy a zejména násilně vedená proti tibetská komunistická politika Číňanů vedla Tibeťany k lidovému povstání, které vypuklo ve Lhase 10. března 1959. Osmdesát tisíc Tibeťanů bylo zabito, mnoho dalších uvězněno nebo přemístěno do pracovních táborů. Počet tibetských uprchlíků se dnes odhaduje na 150 - 180 000.

Díky všem, jimž není okolní svět lhostejný a za podporu… Tibet Freedom© WWW.STRIBRO.NET - Publikování nebo šíření textu je zakázáno bez předchozího písemného souhlasu autora.