Větrníky ve Stříbře ano či ne?

Autor: Petr Patočka <petr.patocka(at)stribro.net>, Téma: Život ve městě, Vydáno dne: 10. 11. 2008


Vzhledem k tomu, že se otázka výstavby větrných elektráren v okolí Stříbra stává velice aktuální (občany čeká vyhlášení referenda zda větrníky ano či ne) je třeba širokou veřejnost maximálně informovat o důležitosti účasti v referendu a podat maximum informací, které ulehčí jejich rozhodnutí při hlasování.

Osobně jsem využil možnosti internetu a tisku získat takové množství informací, abych si vytvořil vlastní názor na věc. Některé zajímavé informace si dovoluji sdělit i vám. To, že je větrná elektrárna - tzv. větrník, spásou lidstva a nejekologičtější věc v současné době, asi většinu z vás rozesměje. Nebudu proto uvádět podobné nesmysly, ale zaměřím se na fakta.
Úvodem trošku čísel. Kjótský protokol, pokud jste o něm něco slyšeli, jeho realizace a takzvaně jeho přímá reakce na hrozbu globálního oteplování přijde celosvětově ročně na 150 miliard dolarů!! Tato částka je tak obrovská, že si ji ne každý dokáže představit, ale je třeba si uvědomit, že tuto částku někdo zaplatí a protože jsme členy EU tak jsme to i my!! Ano a to díky poslanecké sněmovně, která schválila přísl. zákon a konkrétně to je jen pouhých 8 miliard korun ročně!!

Celkem přirozená otázka: Co mají odpůrci proti větrným elektrárnám? Co je na nich špatného? (Vyjma pohledu na 150m stožár.) Proti takovému zdroji nemají nic, ale vadí jim především to, že elektřina takto vyrobená je několikanásobně dražší! Pomineme-li brutální zásah do tržních mechanizmů, jsou totiž podle výše zmíněného zákona distributoři elektřiny povinni vykupovat takto vyrobenou elektřinu za ceny, které stanoví stát a to po dobu 15 let. Za ceny, které pokryjí nejen své náklady, ale zajistí jim přiměřený zisk. Takto stanovené ceny jsou ale 3 až 15 krát vyšší než u elektřiny bězně vyrobené a zde asi začínáte tušit, jak vzniká oněch 8 miliard ročně, které nás to všechny bude stát (v průměru 800 Kč ročně zaplatí každý z nás).

Větrná energetika je ze své podstaty nespolehlivá. Prostě neumíme poručit větru dešti a její využitelnost je tudíž nejen mizivá (řádově několik jednotek procent instalovaného výkonu), ale navíc je nutno udržovat neustále zálohy o stejném výkonu, např.: uhelné elektrárny.

Hlavní otázka je proč se do tak drahého a evidentně hloupého projektu pouštíme?

1 - chce to po nás EU (zavázali jsme se v přístupové smlouvě že v r. 2010 budeme svou spotřebu elektřiny sanovat z 8 procent z tzv. obnovitelných zdrojů

2 - tlak "podnikatelů" v tomto oboru je tak enormní, že mu vláda prostě neodolala (to potvrdil i enormní zájem - sledování jednání hospodářského výboru

3 - téma životního prostředí je oblíbené u veřejnosti a vláda se chce prostě zalíbit

Slovensko se například též zavázalo ve své přístupové smlouvě, ale po propočtech se zhrozili a zjistili, že na to nemají a tak se rozhodli jít do Bruselu znovu jednat i přesto, že lobbyisté se tam houfují jako tady.

Závěrem jeden příklad:
Smysluplnost výroby elektřiny z větru potvrzuje i nápad pohánět větrník proudem vzduchu z obřího ventilátoru, který bude poháněn elektromotorem, přičemž elektřina k jeho pohonu bude kupována za běžné ceny. Zní to bláznivě, ale odborníci spočítali, že to není úplně špatný podnikatelský nápad - návratnost této investice se pohybuje mezi 11 až 13 lety.

Obrázek ať si udělá každý sám jen zdůrazňuji, že nevlastním lukrativní pozemky v okolí plánované výstavby větrníků a nejsem členem žádného spolku odpůrců větrníků. Mám na věc svůj názor a čerpám informace kde se dá.

Petr Patočka© WWW.STRIBRO.NET - Publikování nebo šíření textu je zakázáno bez předchozího písemného souhlasu autora.