Mnoho povyku pro nic

Autor: Josef Belšán <j.belsan(at)tiscali.cz>, Téma: O čem se mluví, Vydáno dne: 10. 11. 2008


Tento pokus o oponentský názor na článek Stop větrným elektrárnám, zveřejněný dne 3.11.2008 na www.stribro.net, jehož autorem je pro mně neznámý Jiří Bojda, je souborem mých osobních postojů, názorů, domněnek a informací o výstavbě.
Myslím, že opravdu typická vlastnost Čechů je vždy proti všemu mít jakýsi problém. Nevím v čem by měly větrné elektrárny škodit?

To, že se říká že větrné elektrárny jsou hlučné, my přijde jaksi přitažené za vlasy. S objekty větrných elektráren jsem se setkal již několikrát, jak za svého působení v Německu a cestováním po Evropě, tak i letos na dovolené. Kdy jsem stál velice blízko těchto obrovských a velice impozantních staveb a musím říct, že by byly hlučnější než třeba projíždějící vlak na druhém konci města (a to že o nich mohu vyprávět, noční vlaky jsem opravdu velice dobře slýchával, a to jsem bydlel 2 kilometry vzdušnou čarou od nádraží) se určitě říci nedá.

Hlučnost těchto výroben elektrického proudu záleží na jejich velikosti. Při patě větrné elektrárny je nižší hluk než hluk v kanceláři typu Openoffice. Při vzdálenosti od větrného parku 350 m vydává stejný hluk jako Váš obývací pokoj. V posledních letech došlo k razantnímu vývoji nehlučnosti větrných elektráren. A myslím, že ve Stříbře by se toto ani nemělo moc řešit, při stavu stříbrského KD a v průběhu plesové sezóny či ve dnech kdy se konají oblíbené rockové koncerty (Coward, Brutus, Divočák fest, Městské slavnosti atd.) je výše decibelů 2x až 3x větší než u celého větrné parku - i kdyby měl milion strojů - (pro informaci decibely není možné sčítat) jenž je plánován v blízkosti města. Takže pokud je plánováno 13 strojů, se vzdáleností min. 1500 m takže by hlučnost větrného parku neměla přesáhnout hlučnost BMW 7 výrobní třídy projíždějícího 50 km rychlostí kolem vašeho domu.

Další věc, kterou by si protestující občané města Stříbra a přilehlých vesnic měli uvědomit, i přes opční program ČEZ (který byl schválen v roce 2001 - tenkrát byly přítomni tito lidé: paní Milada Vlasáková, náměstkyně ministra Grégra a předsedkyně dozorčí rady ČEZ, Oldřich Vojíř poslanec ODS, Zdeněk Vorlíček - poslanec a člen pos. klubu Lévého bloku, František Brožík - poslanec ČSSD, Jaroslav Míl - předseda představenstva ČEZ do roku 2003 a další - se současným vedením ČEZ to nemělo tenkrát vůbec nic společného), velikost a postavení tohoto napůl státního podniku ho neopravňuje k tomu, aby porušoval hygienické normy, nehledě na to, že ani samotný ČEZ se nehodlá dostávat do křížku s občany a s hygienou. Již náklady na postavení daného komplexu větrných elektráren se pohybují v hodnotě několika milionu eur s návratností několik let.

Takže prosím pana Bojdu a další lidi, kteří hodlají pomocí referenda zastavit užitečný program nejen pro planetu (i přesto, že nejsem zastáncem teorie o globálním oteplování či jiných ekoteroristických názorů, to shledávám vhodným a cenným plánem pro oblast města), ale i další příjem financí do městského rozpočtu a že tato částka nebude zase tak zanedbatelná, třeba si vedení města bude moci dovolit nákladnější městské slavnosti, neboli zábavu pro všechny občany a nejen pro ně. Přece jen 210 000 Kč/rok/jeden stroj x 13 s každopětiročním navyšováním až do částky 270 000 Kč/rok/jeden stroj po dobu 20-ti let, není zase tak nicotná suma, i přesto, že městský rozpočet se pohybuje kolem 140 mil. Kč. je tento příspěvěk v hodnotě kolem 2% rozpočtu města, což myslím, že je velice vhodné, kort za současného stavu veřejných financí a již v brzké době opětovného navyšování shodku státního rozpočtu. A to jen za to, že bude stát několik 100 metrových stožárů o kterých kolují jisté fámy a nepravdivé informace? Takže předtím než se rozhodnete jak pozitivně či negativně vůči výstavbě větrného parku v okolí města si zjistěte veškerá fakta, která vám pomohou rozhodnout se dle vašich postojů a názorů. A stejnak i když se tam postaví a ty lidi, kteří byly proti nim si na ně zvyknou a dříve či později jim to připadne běžné, jako když lidem ve velkých městech jezdí tramvaje pod okny.

A ještě pro informaci: Nejsem zaměstnancem ČEZ a nejsem již ani občanem města Stříbra, ale stále mám zde kořeny a zajímám se o dění na městské scéně, která bývá občas i velice vtipná.

S pozdravem Josef Belšán© WWW.STRIBRO.NET - Publikování nebo šíření textu je zakázáno bez předchozího písemného souhlasu autora.