Ve Stříbře bude úložiště jaderného odpadu

Autor: Josef Kachna <j.kachna(at)atlas.cz>, Téma: O čem se mluví, Vydáno dne: 01. 04. 2008


Naší redakci se podařilo zjistit co stojí za snahou firmy ČEZ, vybudovat ve Stříbře větrné elektrárny. Hlavním účelem není získávat ekologickou energii, ale možnost uskladnit v prostorách u větrných elektráren jaderný odpad. Díky včerejšímu verdiktu Nejvyššího správního soudu, který nařídil Statnímu úřadu pro jadernou bezpečnost, aby zveřejnil všechny údaje o nakládání s jaderným odpadem, se tato zpráva dostala na veřejnost. Předsedkyně (SÚJB) Dana Drápalíková dnes musela předložit veškeré dokumenty a z těchto dokumentů vyplývá, že nejvíce preferovanou, a také nejpravděpodobnější variantou, je uskladnění jaderného odpadu ve Stříbře v prostorách bývalého vojenského cvičiště.

"Ano je to nejvíce předpokládané území pro uskladnění jaderného odpadu a vyhovuje ve všech přísných kategoriích", řekla nám Dana Drápalíková. Jak se ještě naší redakci podařilo zjistit je zde další věc která ČEZu jde více než na ruku.
Díky zákonu č. 670 Sb. z roku 2003 O nakládání s jaderným odpadem není možné vypsání referenda, pokud je území ve vlastnictví elektrárenské společnosti. V případě, že se zde postaví větrné elektrárny, bude území u elektráren ve vlastnictví ČEZu. To znamená, že veškerý odpor obyvatel by byl k ničemu a vypsání referenda by nebylo možné.

Podle předsedy ekologického Hnutí Rainbow Jana Skopečka jsme bohužel proti tomuto zákonu bezbranní. Není žádná možnost něco podniknout. Řekl nám, že bezprostřední ohrožení zdraví, pokud budou dodrženy všechny bezpečností podmínky, nehrozí. Doporučil nám ale, abychom raději nesbírali a nekonzumovali houby v okruhu 5 km od úložiště jaderného odpadu.

Pan starosta se nám k tomuto tématu odmítl vyjádřit, i když z dokumentů je patrné, že tato věc je už nejméně jeden rok v jednání.

Jaderné úložiště
Skladiště by mělo pojmout až 5000 tun jaderného odpadu a zprovozněno by mělo být v roce 2014. Veškeré podrobnosti připravujeme a budete informováni v nejbližších dnech.

Jaderné úložiště - mapka
Na mapce je červeně vybarveno místo kde by mělo stát jaderné úložiště.© WWW.STRIBRO.NET - Publikování nebo šíření textu je zakázáno bez předchozího písemného souhlasu autora.