Chtějí občané reklamní Áčka a Asia-trhy?

Autor: Petr Patočka <petr.patocka(at)stribro.net>, Téma: Život ve městě, Vydáno dne: 19. 03. 2007


Na posledním zasedání zastupitelstva se opět ukázalo, že některé věci vidí zastupitelé, na rozdíl od občanů, jinak. Čerstvý případ naříkajících obchodníků - živnostníků je toho důkazem. O co vlastně jde? Letos nově schválená vyhláška č. 1/2007 O místním poplatku za užívání veřejného prostranství přinesla nepřehlédnutelnou změnu ve výši poplatku za užívání veřejného prostranství. Pokud jste si jako obchodník nainstalovali před obchod (nejčastěji na chodník) přenosný reklamní poutač tzv. Áčko, zaplatíte z původních 500 Kč za m2/rok dnes 10x více. Ano, přesně tak, 5.000 Kč za m2/rok. To se zajisté většině živnostníků nelíbí, a proto každý slušný podnikatel zváží, zda se mu reklama za nemalý peníz vyplatí.

Ti méně slušní obchodníci si s nějakou vyhláškou starosti nedělají a k Áčku postaví ještě 2 figuríny (o které jsem se mimochodem před týdnem zakopl). Pokud Vás napadlo, že někdo z úřadu jistě kontroluje zaplacený zábor místa, tak buďte v klidu... do doby zřízení, vyškolení a vypuštění strážníků městské policie do ulic budou nejspíš pokračovat "poplatkové" prázdniny.

Pouliční reklamaChápu důvod, proč zastupitelé města k takovému omezení přistoupili, protože Áčkové nástrahy na chodníku byly pomalu doslova na každém kroku a pochopení pro reklamní překážkovou dráhu každý občan neměl. Čistě ekonomicky vzato, kdo na to má, ať si postaví klidně megaáčko s požehnáním úřadu.

Tady se mi ale přestává zamlouvat myšlenka, že město omezí počet překážek tímto finančním mechanismem. Navíc, pokud budu trochu spekulovat a představím si, že by současní podnikatelé přistoupili na stanovený poplatek 5tis. Kč a v rámci konkurenčního boje by se přidali i někteří další, bude účinek vyhlášky nulový.

Z mého laického pohledu slouží chodník (od slova chůze) k bezpečnému pohybu chodců, a to by mělo být dodrženo. Asi mi nebude nic platné, že se přerazím o ceduli v historické části města, byť stojí na řádně zaplaceném místě.

Pouliční reklama 2Další z nářků živnostníků bylo poukazování na pravidelné čtvrteční Asia-trhy na náměstí. Většina občanů se domnívá, že zde je trnem v oku obchodníkům konkurence levného nekvalitního zboží před estetičností a vhodností takových akcí na náměstí. Nerad bych zde rozebíral, zda opravdu jde o obchodní konkurenci, když se v podstatě jedná o zboží, které můžete nakoupit v několika stálých kamenných asia-obchodech ve městě jakýkoliv den v týdnu.

Pak ale stojí za úvahu, zda vůbec je žádoucí městské trhy (takovou degradaci si tohle slovo ani snad nezaslouží) město organizovalo - povolovalo. Z pohledu turisty bych byl šokován již během procházení Benešovou ulicí. Na argument, že si občané čtvrteční trhy přejí, a proto je město pořádá, bych si dovolil upozornit, že si ti samí občané přejí neplatit dnes tak vysoké poplatky za svoz popelnic, poplatky za psy, atd.

Myslím si, že námi zvolení zastupitelé by měli více naslouchat a hledat optimální řešení i z pohledu občana města.© WWW.STRIBRO.NET - Publikování nebo šíření textu je zakázáno bez předchozího písemného souhlasu autora.