Vyhláška o odpadech … záměr a skutečnost ??

Autor: Hagens <>, Téma: Život ve městě, Vydáno dne: 19. 01. 2004


Na konci roku 2003 bylo schváleno několik obecně závazných vyhlášek. Jedna z přijatých, je vyhláška č.1/2003, obecně nazývaná o odpadech. Po několika rozhovorech s mými známými, ohledně tématu pevného domovního odpadu, Vám přináším některé zajímavé postřehy.

Nejzajímavější je pro občany z této vyhlášky článek č.1 - sazba poplatku za popelnice. Tady jsem si srovnal výchozí údaje z předešlých let: položku poplatky, skutečné náklady a srovnání s předcházejícím rokem.

účinnost od | skutečné náklady | sazba/rok | srovnání s předch. rokem
1.1.2002 | 1 567 tis. Kč | 440,- Kč
1.1.2003 | 1 693 tis. Kč | 456,- Kč | navýšení o cca 8%
1.1.2004 | 2 407 tis. Kč | 500,- Kč | navýšení o cca 42%

Nechci Vás strašit, ale pokud bude vzrůstající trend nákladů pokračovat i v následujících letech, tak se máme opravdu na co těšit. Čekal bych ze strany města hledání ekonomické a ekologické cesty, tzn. jak udržet minimální náklady a jak dosáhnout nižšího poplatku pro občany za uvedené služby. (Pro srovnání občan Tachova zaplatí 400,- Kč oproti občanu ze Stříbra, který zaplatí 500,- Kč za stejné služby v roce 2004.) Nezaznamenal jsem však nic zajímavějšího, než pouhé zvednutí ruky zastupitelů při hlasování o výše uvedené vyhlášce. A co třeba zkusit změnit dodavatele? A co ekologie?? Raději se zdržím zcela vlastního komentáře.

Ale vraťme se k mému rozhovoru – téma bylo jasné. Jak se dřív plnily popelnice a kolik to stálo... Tak především se kupovaly známky a občan, nebo rodina měla možnost nechat si popelnici vyvážet nepravidelně, 1x za 14 dní a nebo každý týden. Částky Vám raději nebudu připomínat, aby u někoho z Vás nenastal srdeční kolaps… Platilo se tedy za skutečný vývoz popelnice a v průměru 4 členná rodina měla 1 popelnici a vývoz stačil na 1x za 14 dní.

Samozřejmě se odpad třídil, aby se nestalo, že je popelnice plná a není odpad kam sypat! Nebylo vzácností, že se u „iglů“ tvořily skoro fronty, a tak byli nejen občané, ale jistě i ekologové celkem spokojeni. Ve srovnání s dnešní situací, kdy se neplatí za popelnici, nýbrž za každého občana či člena rodiny a celková suma je za celou rodinu doslova závratná (a bude hůř!).

Dnes již málokoho napadne nosit či vozit plasty a papír do iglů jako dřív, když jsou popelnice stále poloprázdné a vývoz je každý týden. Jiný článek vyhlášky nám určuje mít přiměřený počet nádob na odpad, takže v praxi si 4 člená rodina může pořídit, a taky že si pořídila, v souladu s vyhláškou další popelnici a věřte tomu, že je do svozu naplní. S heslem: "Když za to platím, tak ať mají co vyvážet" se tedy situace obrátila úplně jiným směrem. (Pozor! Porušuje se tím další platná část vyhlášky o třídění odpadu.)

A ptáte se proč? Především motivace, a to ta finanční! Pokud bude každý z nás mít možnost ovlivnit výši výdajů za odvoz odpadků, dobře si spočítá jak hospodařit, a co vše je nutné udělat. V současném "socialistickém" postupu: "Každý stejně" a hotovo se není čemu divit. Ale omyl, divit se budeme určitě! Takhle jsou zisky některých subjektů již předem zaručené, bez ohledu na náklady, protože nakonec to stejně všechno zaplatí občan.

Co tedy k přijaté vyhlášce dodat?
Spasibo bolšeje, nikogda nezabudem!

Popelář Hagens


© WWW.STRIBRO.NET - Publikování nebo šíření textu je zakázáno bez předchozího písemného souhlasu autora.