Daň z dobré vůle něco dělat

Autor: Tomáš Möller <tomas.moller(at)stribro.net>, Téma: Městský úřad, Vydáno dne: 02. 12. 2003


Na posledním zasedání zastupitelstva, mimo jiné, byl opětovně prodloužen život vyhlášce, která nařizuje všem pořadatelům sportovních a kulturních akcích odevzdat deset procent z vybraného vstupného do kasy Městského úřadu. Možná by vyhláška byla k něčemu ve městě, kde je přehršel těchto akcí, ve smyslu regulačním, ale co ve městě, kde se neděje téměř nic?

   Kam se poděly předvolební sliby zastupitelů o podpoře zkvalitnění kulturního a sportovního vyžití občanů Stříbra? Jen jediný zastupitel hlasoval proti vyhlášce, ostatní byli svorně PRO, včetně člena a předsedkyně kulturně-sportovní komise pana Ticháčka a sl. Klimešové. Tomu říkám podpora kultury a sportu!
   Obdobné vyhlášky, které mají oporu v dosud nezrušeném zákoně pocházejícím z období komunismu, už většina měst a obcí dávno zrušila. Došlo jim totiž, že občanské iniciativy v tomto směru podpoří jen tak, že jim nebudou házet klacky pod nohy. Jen u nás to dodnes téměř nikdo nepochopil. Stříbrští mají vše nalajnováno. MKS na pořádání kultury a TJ Baník Stříbro na sport. Ti jsou od poplatku osvobozeni. Chce pořádat něco někdo další? Tak ať zaplatí! Anebo, ať radši nic nedělá!?
   To všechno kvůli asi 100.000,- Kč, které prý tento poplatek přinese ročně do městské pokladny. Tuto částku sdělila všem přítomným na zasedání, na dotaz zastupitele pana Fikrleho, vedoucí finančního odboru MÚ paní Bartoňková.
   Je možné této částce vůbec věřit? Počítejte chvíli se mnou. Uvedená částka je 10% z vybraného vstupného, tj. celkem muselo být vybráno vstupné ve výši 1 milión korun. Pro příklad budeme uvažovat, že se všechny tyto akce konaly v Kulturním domě, každou z nich navštívilo 500 lidí (to je slušná návštěvnost, ne?) a každý účastník zaplatil 100,- Kč vstupného (dost vysoké ;-)). Jedna akce tedy vydělala 50.000,- Kč. Z toho nám vychází, že ročně se koná dvacet vyprodaných akcí mimo těch které jsou od poplatku osvobozeny (pořadatel nebo spolupořadatel je městem založená organizace – třeba MKS, tělovýchovná jednota, jedná se o charitativní akci nebo maturitní ples). To znamená, že každý 2,6-tý víkend se koná jedna hodně povedená akce! Pěkná blbost, co? Při vstupném 70,- Kč (přiměřené) a poloviční návštěvnosti (např. plné kino) jsme hned na 57-mi kulturních nebo sportovních akcích ročně, ze kterých byl odveden poplatek ze vstupného. Ve Stříbře? Holý nesmysl!
   Jsou to jednoduché počty, které by mohl zvládnout každý ze zastupitelů a zjistit tak, že je nucen rozhodovat se na základě mylných, ne-li lživých podkladů.
   Každopádně je jasné, že celková částka vybraného poplatku bude podstatně nižší. V létě jsem požadoval po MÚ přesné údaje, ale poněkud jsem narazil. Tuto několikatýdenní anabázi o „poskytování“ informací si ale ponechám až na jindy.
    Na závěr mě napadá už jen spousta otázek. Jaká je asi pravdivost ostatních podkladů pro rozhodování zastupitelstva? Má vůbec smysl poplatek ze vstupného vybírat a kvůli víceméně směšné částce tak klást překážky všem možným dobrovolným pořadatelům kulturních a sportovních akcí? A co na to svědomí souhlasících zastupitelů? Myslíte, že se mezi nimi najde někdo, kdo uzná chybu a navrhne zrušení vyhlášky o „dani z dobré vůle něco dělat“?


© WWW.STRIBRO.NET - Publikování nebo šíření textu je zakázáno bez předchozího písemného souhlasu autora.