Stříbro:   stribro.net   strom   snk-ed   ostrostřelci   lan-párty

Zaměstnavatelé a práce  :  Phorum 5  Fórum - www.stribro.net.
Diskuze o zaměstnavatelích a pracovních příležitostech ve stříbrském regionu. 
Zaměstnanost v regionu
Autor: Benes (IP zapsáno)
Datum: 23.06.2009 16:45

Prohlédl jsem si diskuzní příspěvky na stánkách Stříbro.net v rubrice „Zaměstnavatelé a práce“ a zjistil jsem, že celá debata, lépe 95% z ní, se skládá z příspěvků typu brigáda jak, kde a zda vůbec. Chápu, že tento problém je pro mládež, která má nejvíce času pohybovat se na internetu, velice důležitý, ale bohužel z hlediska otázky zaměstnanosti a trhu práce, jen podružný.

Daleko zásadnější je otázka tvorby a udržení pracovních míst v regionu vůbec, a tady je situace v poslední době daleko vážnější, než je prezentováno.

Představitelé a vedení města se po několik volebních období spoléhali na velké nadnárodní firmy, které díky státním investičním pobídkám do města přišly a i přes varovné signály, které tyto firmy již několik let vysílají (příkladem mohou být změny vlastníků po skončení pobídek), nebylo ze strany našich volených komunálních představitelů učiněno zhola nic pro změnu struktury zaměstnanosti.

Začíná být totiž zřejmé, že z dlouhodobého hlediska, je politika zaměstnanosti pro náš region, postavená na vizi velkých firem vytvářejících stovky až tisíce pracovních míst, neudržitelná. Důvod je velice prostý. Stačí jen minimální ekonomické vzdělání, aby si člověk uvědomil, že investiční možnosti nadnárodního kapitálu (výstavba nových provozů, pořízení nových technologií) jsou teoreticky neomezené, ale prostor pro tvorbu jejich zisku je velice úzký. Zjednodušeně jsou to v podstatě jen státní pobídky (úlevy na daňové zátěži), ale hlavně je to podíl mezd na provozních nákladech. Bohužel v tomto směru můžeme těžko konkurovat nejnovějším členským zemím EU (Bulharsko, Rumunsko, úvahy o Turecku, Albánii, Ukrajině), které byly zřejmě právě z těchto důvodů do EU přijaty.

A tady se dostávám k tomu, co jsem již předeslal, a to je úkol místních samospráv, zaměřit se na drobné a střední podniky a vytvořit podmínky, které budou pro tyto firmy zajímavé a budou v rámci jejich investičních možností, protože státní podpora, i přes 15 leté sliby, bohužel není pro tyto firmy funkční.

Bohužel jedinnečná příležitost, kterou Město mělo, bezúplatný převod státního majetku – areál bývalých kasáren na Město Stříbro, kdy mohlo městské vedení nastavit podmínky pro jeho využití za účelem zmírnění dopadu úbytku pracovních příležitostí v regionu, byla vyměněna za projekt jakéhosi „obytně – kulturně - průmyslového hybridu“, který postrádá logiku jak z hlediska stavebního (vytvoření několika vodních ploch nad obytnou částí města), tak z hlediska investičního (kdo bude investorem a hlavně uživatelem areálu), a to jsou jen dvě otázky, které vyvstanou na mysli člověka, který se nad předkládanou studií na 5 minut zastaví.

Myslím, že záměrem tvůrců diskuzního fóra „Zaměstnanost a trh práce“ nebylo řešit problémy v oblasti sezónní zaměstnanosti, ale začít se ptát odpovědných osob, jak řešit současnou situaci na trhu práce v našem mikroregionu.

Osobně předkládám několik prvních dotazů, na které je možné se ptát našich zastupitelů:

- jak krátkodobě bude řešena problematika 1.900 uchazečů o práci (červen 2009), na 7.900 trvale hlášených obyvatel města Stříbra
- jaký je poměr pracovních míst vytvářených zaměstnavateli nad a pod 100 zaměstnanců na jednotku, a jaký je předpokládaný další vývoj (tvorba a úbytek)
- jaký bude v krátkodobém horizontu přínos smlouvy uzavřené mezi Městem Stříbrem a firmou Waystone development, na správu areálu kasáren, pro zaměstnanost, případně udržitelnost stávajících pracovních míst (stavební firmy, ostatní služby) – z internetové podoby smlouvy bohužel nebylo možné tuto informaci zjistit
- kolik zaměstnanců MÚ Stříbro, kteří mají správu obecního majetku v popisu práce, rozšíří již tak dost široké řady uchazečů o zaměstnání, pokud byla uzavřena smlouva o „out-sourcingu“

a doufám, že podnítím i ostatní zájemce o tuto problematiku a diskuse na těchto stránkách bude v budoucnu pestřejší.

R. Beneš

Re: Zaměstnanost v regionu
Autor: Riky (IP zapsáno)
Datum: 24.06.2009 11:01

..pravdivě napsaný článek, reálný pohled na problematiku stříbrska. je tu prostor pro diskuzi, nicméně vedení těchto stránek jakoukoli diskuzi utlumí, svými nesmyslnými výpady a zbytečným sortováním rozvádějících se diskuzí do deseti různých vláken..Takže děkujem, díky adminům, nemám chuť diskutovat..Ale opravdu výborný příspěvek.

Re: Zaměstnanost v regionu
Autor: karel (IP zapsáno)
Datum: 02.09.2009 17:41

Můj názor je,že článek pana Beneše je velice výstižný.V kasárnách se dlouhodobě nic neděje,pouze se snížil počet členů ochranné služby ze dvou na jednoho.Stejně tak jako v Klimentově kdosi odložil využití kasáren k podnikání ake tvorbě pracovních míst na pozdější doby.Projekt využití prostor kasáren je nápadně stejný jako ve zmiňovaném Klimentově,kde stejná developerská anglická firma nic nedělá je na cosi vyčkává.Jen aby to nebyl zase tunel.

Re: Zaměstnanost v regionu
Autor: karel (IP zapsáno)
Datum: 08.10.2009 19:19

Už se blíží konec roku,ale nikdo nemluví o 400 pracovních míst,které měli být vytvořeny v objektu kasáren a v bývalé Škodovce.Doufám ,že to nebudou zas nějaké prázdné tlachy.Taky mne udivuje to,že na různých investicích města pracuji převažně cizí firmy s různějazyčně mluvícími pracovníky a firmy zaměstnávající naše občany si ani nevrznou.Myslím rekonstrukci Mánesovy ulice,kde se polovic roku flákali 3 ukrajinci a samozřejmě i rekonstrukci mostu přes Mži.Klidně se tam mohli flákat i naši nezaměstnaní občané.

Re: Zaměstnanost v regionu
Autor: pavlos (IP zapsáno)
Datum: 12.10.2009 20:23

souhlasím s tím, že by bylo dobré zaměstnat Stříbrské firmy na rekonstrkuce, které ve stříbře probíhají,na druhou stranu existuje nějaké výběrové řízení. Spíše mi udivuje přístup MÚ, který se jako investor vůbec nezajímá, jak probíhají práce. V současné době např. proběhla "rekonstrukce" Dukelské ulice. Proběhla bohužel tím způsobem, že v obydlené části bylo opraveno osvětlení a ve zbylé části, kde jsou zahrádky a kde dříve aspoň tu a tam problikávala 3 světla není nyní po rekonstrukci světlo žádné. Trochu Kocourkov, ale proč neznepříjemnit lidem cestu do práce, vždyť Kermi je jediná větší místní firma, která ještě odolala krizi. Možná tím podpoříme některé obchody ve městě, přeci jen když si 650 lidí koupí baterku, je to celkem slušný výdělek. V zimě podpoříme i zdravotnictví a až bude hodně lidí marodit se zlámanýma nohama, mohou do Kermi nastoupit brigádníci jako náhrada za ně. Takže vážení zastupitelé, gratuluji, to byl výborný balíček úsporných opatření.

Re: Zaměstnanost v regionu
Autor: Benes (IP zapsáno)
Datum: 21.01.2010 01:48

po delší době jsem měl opět možnost prohlédnout si fórum "zaměstnanost v regionu" a musím poděkovat Všem, kteří byli ochotni se vůbec zapojit do diskuse na toto téma.

Bohužel, zřizovatelé těchto stránek, jak předpověděl pan Riky, reagují raději na stránkách, či mikrofonech, či obrazovkách regionálních a ještě lépe celostátních médií, kde lze těžko předpokládat znalost místní problematiky.

Naši komunální "politici" předkládáme Vám naše postřehy a chceme znát Vaše názory na řešení problematiky nezaměstnanosti, která překročila hrozivé číslo dvojnásobku republikového průměru.

Dámy a pánové, radní a zastupitelé, straníci a nestraníci, s námi, Vašimi voliči, jste žádný článek XIV. "Dohoda o mlčenlivosti" neuzavřeli a volby, i senátní, se budou už jen blížit.

Re: Zaměstnanost v regionu
Autor: Tom (IP zapsáno)
Datum: 25.01.2010 21:42
Avatar

Citovat:
Benes
Bohužel, zřizovatelé těchto stránek, jak předpověděl pan Riky, reagují raději na stránkách, či mikrofonech, či obrazovkách regionálních a ještě lépe celostátních médií, kde lze těžko předpokládat znalost místní problematiky.

Musím za jednoho ze zřizovatelů stránek říci, že téhle Vaší větě dost dobře nerozumím. sad smiley Víte, že zřizovatelem těchto stránek je obč. sdružení STROM? A myslíte, že posláním tohoto sdružení je vyjadřovat se k zaměstnanosti v regionu? Fórum týkající se této problematiky jsme založili, protože jsme předpokládali diskuzi na toto téma. Bohužel jak zaměstnavatelé, tak místní politici, ale i všichni ti, co skončili na dlažbě, raději mlčí.

Re: Zaměstnanost v regionu
Autor: Benes (IP zapsáno)
Datum: 11.05.2010 23:36

Omlouvam se, pokud jsem se jakkoliv dotkl občanského sdružení strom. Není mi známa skutečnost, kdo je zřizovatelem stránek. V názvu stránek nestojí "strom. net" ani jiný název např. "já.net", ale "stříbro.net".

Reagoval jsem pouze na příspěvek pana Rikyho a celkový stav diskuse, kterému bohužel schází to nejpodstatnější, ale to jste již popsal, vyjádření odpovědných a postižených osob.

Přijměte prosím ještě jednou moji omluvu s krátkým doporučením:
"Neotvírejte debaty na ožehavá temata na soukromých stránkách",
ve kterých můžete očekávat ostřejší příspěvky i v relativně osobní rovině.

S pozdravem

Re: Zaměstnanost v regionu
Autor: (IP zapsáno)
Datum: 25.02.2011 12:21

Dobrý den,jak je to s nezaměstnaností v krásném městě Stříbře v roce 2011,nemohu to nikde najít.Děkuji za odpověď. Přeji hezký den. M.P.

Re: Zaměstnanost v regionu
Autor: Tom (IP zapsáno)
Datum: 25.02.2011 14:49
Avatar

Citovat:
Marie Procházková
Dobrý den,jak je to s nezaměstnaností v krásném městě Stříbře v roce 2011,nemohu to nikde najít.Děkuji za odpověď. Přeji hezký den. M.P.

Na stránkách MSPV jsem našel číslo udávající výši nezaměstananosti okresu Tachov ke konci ledna 2011: 12,7%
Jestli existují i čísla jen pro samotné Stříbro by Vám mohli zodpovědět na stříbrské pobočce Pracovního Úřadu.

Re: Zaměstnanost v regionu
Autor: (IP zapsáno)
Datum: 28.02.2011 14:32

Dobrý den, moc děkuji za informace.Přeji hezký den M.P.Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci.